PO BOX 566 North Haven, CT 06473, United States

2016 TEEN DANCER WINNERS

2016 AMERICA'S TEEN DANCER OF THE YEAR WINNERS

Summer Sheldrick - Dance Academy of North Jersey

Michael Missios - Canadian School of Dance

2016 FEMALE WINNERS

WINNER

#59 Summer Sheldrick

Dance Academy of North Jersey

1st RUNNER-UP

#33 Julia Pasquale

NYB Inc

2ND RUNNER-UP

#47 Amy Benedetto

Hackworth School of the Performing Arts

3RD RUNNER UP

#13 Allison Westrick

Dance Academy of North Jersey

4TH RUNNER-UP

#6 Kristen Hellar

Dance Academy of North Jersey

2016 MALE WINNERS

WINNER

#4 Michael Missios

Canadian School of Dance

1st RUNNER-UP

#7 Robert Cisak

Dance Academy of North Jersey

2ND RUNNER-UP

#2 Mason Merritt

Diane Kelley Dance Studio

3RD RUNNER UP

#11 Justin Verreault

Greta Leeming Studio of Dance

4TH RUNNER-UP

#3 Alexandre Guillot

Greta Leeming Studio of Dance

2016 FEMALE TOP 16

TOP SIXTEEN:

#6 Kristen Hellar-Dance Academy of North Jersey

#9 Karina Goussev-Dance Academy of North Jersey

#10 Amanda Ostuni-Seven Star School of Performing Arts

#13 Allison Westrick-Dance Academy of North Jersey

#24 Kimberly Quirk-Paula Meola Dance & Performing Arts

#29 Emma McMartin-Elite Dance Studio

#33 Julia Pasquale-NYB Inc

#36 Selina Tong-Greta Leeming Studio of Dance

#42 Emily Grady-Rhythm Plus Dance Company

#44 Madysen Piper-Dance Academy of North Jersey

#47 Amy Benedetto-Hackworth School of Performing Arts

#51 Emily McManus-MOBA Dance Academy

#55 Isabelle Clement-Dana Hanes Dance Co

#57 Julia Longo-Dance Academy of North Jersey

#59 Summer Sheldrick-Dance Academy of North Jersey

#60 Jocelyn Martinez-For Dancers Only

2016 FEMALE CLASS WINNERS

Ballet Class Winner:

Julia Pasquale-NYB Inc

Amy Benedetto -Hackworth School of the Performing Arts

Modern Class Winner:

Allison Westrick-Dance Academy of North Jersey

Modern Class Winner:

Amy Benedetto-Hackworth School of the Performing Arts

Tap Class Winner:

Kristen Hellar-Dance Academy of North Jersey

Amy Benedetto-Hackworth School of the Performing Arts

Jazz Class Winner:

Summer Sheldrick-Dance Academy of North Jersey

Acro Class Winner:

Emma Graveline-Stephanie Kemp’s New England Dance Academy

 

2016 MALE CLASS WINNERS

Ballet Class Winner:

Michael Missios-Canadian School of Dance

Modern Class Winner:

Michael Missios-Canadian School of Dance

Mason Merritt-Diane Kelley Dance Studio

Tap Class Winner:

Alexandre Guillot-Greta Leeming Studio of Dance

Robert Cisak-Dance Academy of North Jersey

Jazz Class Winner:

Robert Cisak-Dance Academy of North Jersey

Acro Class Winner:

Alexandre Guillot-Greta Leeming Studio of Dance